Alternatif Tıp Nedir?

Alternatif tıp , geleneksel (ana akım) tedaviler yerine kullanılan tıbbi tedavileri tanımlayan bir terimdir. Bazı insanlar buna “bütünleştirici” veya “tamamlayıcı” tıp da derler.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin yarısından fazlası, bir çeşit alternatif tıp kullandıklarını söylüyor. Ancak tam olarak ne tür terapiler alternatif olarak kabul edilir? Doktorlar test edip daha fazlasını ana akıma taşıdıkça tanım değişir.

Bu makale, bazı popüler alternatif tıbbi tedavileri ve bunların potansiyel risklerini ve faydalarını incelemektedir.

Akupunktur
Bu, vücuttaki belirli noktaları uyarmak için iğneler kullanan geleneksel bir Çin tıbbı tekniğidir. Bu terapiyi uygulayan kişi (akupunktur uzmanı) cildinize ince, steril iğneler batırır . Amaç, vücudunuzun doğal iyileşme sürecinin başlamasına yardımcı olmaktır. Araştırmalar, akupunkturun boyun ve sırt ağrısı , mide bulantısı , anksiyete , depresyon , uykusuzluk , kısırlık ve daha fazlası gibi bir dizi rahatsızlığın tedavisinde etkili olabileceğini göstermektedir.

Kayropraktik Tıp
Bu uygulama vücudun yapısına – özellikle omurgaya – ve nasıl çalıştığına odaklanır . Kiropraktör adı verilen eğitimli bir profesyonel , omurganızı veya vücudunuzun diğer kısımlarını uygun formda veya hizada olacak şekilde ayarlamak (“manipüle etmek”) için farklı teknikler kullanır.

Kayropraktik tıbbın amacı ağrıyı hafifletmek, vücut fonksiyonunu iyileştirmek ve vücudunuzun kendini doğal olarak iyileştirmesine yardımcı olmaktır.

Çevresindeki araştırmaların çoğu bel ağrısına odaklanmıştır . Ancak araştırmalar, kayropraktiğin baş ağrısı , boyun ağrısı , üst ve alt vücudunuzdaki eklem sorunları ve kamçının neden olduğu rahatsızlıklar gibi bir dizi başka rahatsızlık için de yararlı olabileceğini gösteriyor .

Enerji Terapileri
Bunlar, birçok insanın vücudun içinde ve çevresinde var olduğuna inandığı enerji alanlarına odaklanır. Bu kategoriye dahil olanlar:

Manyetik Alan Terapisi. Bu, bir dizi kas-iskelet problemini tedavi etmek için manyetik veya elektrik alanları kullanır. Araştırmalar, osteoartrit ve diğer ağrı durumlarında işe yarayabileceğini gösteriyor . Bazı araştırmalar, kırıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabileceğini bile göstermiştir . Hamileyseniz , implante edilmiş bir kalp cihazınız varsa, bir insülin pompası kullanıyorsanız veya yama yoluyla verilen bir ilacı kullanıyorsanız manyetik alan tedavisi güvenli olmayabilir .

Reiki . Bu alternatif tedaviyi uygulayanlar, iyileşmeyi hızlandırmak için vücudun doğal enerjisinden faydalandığına inanırlar. Uygulayıcı ellerini vücudunuzun üzerinde gezdirir veya hafifçe cildinize yerleştirir. Amaç, iyileşmeyi desteklemek için enerjiyi ellerinden vücudunuza kanalize etmektir. İşe yaradığını kanıtlayacak çok az araştırma var.

Terapötik (“Şifa”) Dokunma . Burada bir terapist, kişinin enerji alanındaki dengesizlikleri belirlemek ve onarmak için şifa enerjisini kullanır. Reiki’den farklı olarak, terapist size dokunmaz. Sadece ellerini vücudun üzerinde ileri geri hareket ettirirler. Araştırmalar, iyileştirici dokunuşun kanserli kişilerde kaygıyı azaltabileceğini gösteriyor . Aynı zamanda refah duygularını da artırabilir. Ancak diğer sorunlar için de işe yarayıp yaramadığı belli değil.

Bitkisel ilaç
Bu alternatif terapi, vücudu iyileştirmek için bir bitkinin kısımlarını – kökleri, yaprakları, meyveleri veya çiçekleri – kullanır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünyadaki insanların tahminen %80’i bitkisel ilaç kullanıyor. Araştırmalar, bazı bitkilerin alerjiler , adet öncesi sendromu , kronik yorgunluk ve daha fazlası gibi bir dizi sağlık sorununun tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor .

Ne yazık ki, bitkisel takviyeler güvenli veya etkili olduğu kanıtlanmadan satılabilir. Bunları kullanmayı düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

Ayurveda Tıbbı
Ayurveda, dünyanın en eski tıbbi sistemlerinden biridir. 3.000 yıldan daha uzun bir süre önce Hindistan’da başladı ve bugün hala o ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır.

Onu kullananlar, hastalıkları tedavi etmek için şifalı bitkilere, özel diyetlere ve benzersiz uygulamalara güvenirler. Ancak Ayurvedik ürünler de tehlikeli olabilir. Araştırmacılar, bazı ürünlerde kurşun gibi toksik mineraller veya metaller buldular.

Ayurveda’nın işe yaradığını destekleyecek yeterli araştırma veya klinik çalışma yapılmadı.

alternatif tıp nedir,
tamamlayıcı ve alternatif tıp nedir,
geleneksel ve alternatif tıp nedir,
geleneksel alternatif tıp nedir,
alternatif tıp nedir ne ise yarar,
alternatif tıp nedir makale,
alternatif tıp nedir anatomi,
alternatif tıp nedir araştırma,
alternatif tıp adı nedir,
alternatif tıp nedir biyoloji,
alternatif tıp nedir bilgi,
alternatif tıp nedir kısa bilgi,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir