Fiziksel aktivite ve kalp sağlığınız

Düzenli fiziksel aktivite, kalp sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Fiziksel aktivitenizi günde 10 dakikadan Avustralya Hükümeti’nin tavsiye ettiği günde 30 ila 45 dakikaya, haftanın beş veya daha fazla gününe çıkarmak, kalp hastalığı ve kalp krizi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca bazı kanserler, tip 2 diyabet ve depresyon dahil olmak üzere birçok durumu ve hastalığı önleyebilir ve yönetebilir. 

‘Fiziksel aktivite’ tam olarak nedir?

 • Fiziksel aktivite – Mağazalara yürümek, merdiven çıkmak, toplu taşıma araçlarından inmek ve gideceğiniz yere yürümek gibi günlük eylemler.  
 • Egzersiz – Yüzme, bisiklete binme, yoga ve yürüyüş grupları gibi organize faaliyetler ve sporlar (örn. Kalp Vakfı Yürüyüş Programı). 

Bir spor salonuna katılmadan, hatta terlemeden günlük fiziksel aktivitenizi artırabilirsiniz. İyi haber şu ki, yürümek gibi her gün zevk aldığınız aktivitelerin daha fazlasını yapabilirsiniz.  

Fiziksel aktivite ve egzersiz kalbiniz için neden iyidir?  

Fiziksel aktivitenizi önerilen düzeye çıkarmanın birçok faydası vardır. Kalbinizi biraz daha fazla çalıştırarak yaşınız, cinsiyetiniz, geliriniz veya yaşadığınız yer ne olursa olsun kalp hastalığı riskinizi üçte bir oranında azaltabilirsiniz.  

Fiziksel aktivite vücudunuza nasıl yardımcı olur? 

 • Fiziksel aktivite iyi bir ilaçtır. Yüksek tansiyon ve kolesterol gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Kalp hastalığınız varsa, fiziksel aktivite durumu yönetmenize yardımcı olabilir.
 • Artan aktivite, kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir ve bunun da tip 2 diyabet ve bazı kanser türleri riskinizi azaltmak da dahil olmak üzere birçok faydası vardır. Sağlıklı bir kilo olmak da kalp hastalığı için risk faktörünü azaltır.
 • Düzenli egzersiz, kemiklerinizin ve kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olabilir.

Fiziksel aktivite zihninize nasıl yardımcı olur?

 • Anında sonuçlar –  Kısa, tempolu bir yürüyüş yaparsanız daha tazelenmiş ve rahatlamış hissedebilirsiniz. Ayrıca bu yararın sizi daha sık ve daha uzun süre yürümek için motive etmeye yardımcı olacağını da görebilirsiniz.
 • İyileştirilmiş refah –  Aktif olmak, özellikle parklar ve bahçeler gibi doğal ortamlarda yapıldığında, kaygı ve depresyonun hafifletilmesine yardımcı olabilir. Kendinizi daha mutlu, kendinden emin ve daha iyi uyurken bulabilirsiniz.  
 • ​Sosyalleşmek için daha fazla  Fiziksel olarak aktif olmak, başkalarıyla bağlantı kurmanın ve bir topluluk duygusu oluşturmanın harika bir yoludur. Daha fazla aktiviteye ve egzersize katıldıkça, kendinizi arkadaşlarınızla ve ailenizle daha sık sosyalleşirken veya belki bir egzersiz sınıfına veya spor takımına katılırken bulabilirsiniz.  

Yoğun, genellikle hareketsiz yaşam tarzımız, önerilen miktarda fiziksel aktivite yapmayı zorlaştırıyor. Ama daha fazla hareket etmek için asla çok yaşlı veya çok genç olmadığınızı bilmek güzel.  

Bu diyagram, yaş grubunuza göre daha iyi sağlık için Avustralya Hükümeti yönergelerinin ne kadar aktivite önerdiğini göstermektedir.  

 • Orta yoğunlukta egzersiz – Kalbinizin daha hızlı atmasını sağlayan, ancak sizi nefessiz bırakmayan aktiviteler.  
 • Şiddetli yoğunlukta egzersiz – Kalp atış hızınızı yükselten ve daha yoğun nefes alan yüksek yoğunluklu aktiviteler.   

Nasıl başlarsın? 

 • Küçük  başlayın – Sadece kısa bir yürüyüş için olsa bile, gününüzde biraz zaman ayırarak başlayın. Daha sonra kademeli olarak oluşturabilirsiniz. Her adımın önemli olduğunu unutmayın.  
 • Gerçekçi hedefler belirleyin ve kendinize karşı nazik olun –  Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız, kendinize yüklenmeyin. Günde 10 dakika ile başlayarak bir plan oluşturmaya çalışın. Yavaş yavaş inşa etmek, devam etmek için motive olmanıza yardımcı olabilir.  
 • Mahallenizde daha aktif olun –  Banliyöünüzde yürüyüşe çıkın. ve muhtemelen daha aktif olmak için birçok yer ve fırsat göreceksiniz. Arabanızı kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz.  
 • Aktivitelerinizi karıştırın –  Aktiviteleri eğlenceli kılmak için biraz çeşitlilik ekleyin veya tai chi veya dans dersi gibi yeni bir şeyler deneyin. Bir arkadaşınızla yürüyüşe çıkmak gibi sosyal gezilerinize aktivite de ekleyebilirsiniz. 
 • Hazırlıklı olun –  Hava için giyindiğinizden ve güneşten akıllı olduğunuzdan emin olun. İlerlemeyi izlemek ve motive kalmanıza yardımcı olmak için Fitbit gibi bir aktivite izleyici takabilirsiniz. 
 • Güvende olduğunuzdan emin olun –  Sınırlarınızı bilin ve yüksek yoğunluklu aktivitelerde aşırıya kaçmadığınızdan emin olun. Sabahın erken saatlerinde iyi aydınlatılmış ortak alanlara gidin veya geceleri bir arkadaşınızı yanınıza alın. Kulaklık sesinizi minimumda tutarak çevrenizden haberdar olun.  
 • Arkadaşlarınız ve ailenizle aktif olun –  Bir arkadaşınıza sahip olmak, fiziksel aktivite ile motive olmanın başka bir harika yoludur. 
 • Bir topluluk grubuna  katılın – Avustralya’daki birçok Heart Foundation Walking grubundan birine katılın veya ücretsiz veya düşük maliyetli aktiviteler hakkında bilgi almak için yerel belediyenizle iletişime geçin.  

Kendine iyi bak  

Hayatınız boyunca aktif olmak, sağlığınızı ve mutluluğunuzu iyileştirmenin harika bir yoludur. Hafif ila orta derecede fiziksel aktivite çoğu insan için iyi olsa da, rahatsızlık belirtileri hissederseniz, derhal durdurun ve tıbbi yardım alın.  

Rahatsızlık belirtileri şunları içerebilir:  

 • Göğüs ağrısı 
 • Baygın hissetmek 
 • Nefes almada zorluk 
 • Kalbiniz düzensiz veya çok hızlı atıyor

Önceden var olan sağlık sorunlarınız varsa, yeni bir fiziksel aktiviteye başlamadan önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir